Kámen s pamětní deskou

Když se před téměř 30 lety v kinech  objevil film „Marečku, podejte mi pero!“, nikdo netušil, co zdánlivě nevýrazná epizoda spojená s větou z úst herce Zdeňka Srstky „Hliník se odstěhoval do Humpolce!“ způsobí. Neexistující postava Hliníka proslavila město natolik, že v září 2002 došlo v našem městě k jedinečné akci tohoto druhu - byla odhalena pamětní deska člověku, kterého nikdy nikdo neviděl, a přesto ho zná téměř celý národ.


u odhalování pamětní desky byli všichni...Tuček, Šlajs i Mužik, mistr z lakovny

 

Avšak ani tímto počinem „hliníkománie“ nekončí. K pamětní desce se začaly sjíždět houfy turistů z celé republiky, někteří přivezli Hliníkovi dárky, které umístili na kámen s pamětní deskou, někteří zde sehráli podařené scénky, dokonce za přítomnosti novinářů proběhl rozhovor s mužem, který by mohl být Hliníkem, další se přišli přesvědčit na vlastní oči o „existenci“ Hliníka a vyfotografovali se u pamětní desky. Na městský úřad byla doručena Hliníkova evidenční karta, Hliníkovi přišel pohled až z Ameriky, byl upečen koláč s nápisem „Al“,  a i další události svědčí o tom, že náš národ se umí a chce bavit.


Při odhalování pamětní desky byl kámen v obležení diváků. Autorská dvojice S+S právě zajišťuje koridor panu Srstkovi, aby mohl provést odhalení desky.

Malé městečko Hora Svaté Kateřiny dokonce vypravilo historický vlak z jejich obce do Humpolce. Tuto cestu nazvalo „Krušnohorským expresem za Hliníkem“ a několik let fanoušci Hliníka přijížděli vzdát hold nejslavnějšímu přistěhovalci do Humpolce. V roce 2005 rozvinuli tuto recesi natolik, že ve své obci odhalili desku, která hlásá, že právě zde se narodil Hliník, který se odstěhoval do Humpolce.


Hliník se odstěhoval do Humpolce, a máme to tu "hliníkové na žulovém!"!