Hliníkárium

Pamětní deska byla odhalena a Hliníkománie spuštěna. Turisté, kteří přicházeli do města k pamětní desce, navštěvovali i naše infocentrum a s úsměvem se vyptávali  na vše kolem této neexistující a nezapomenutelné postavy. Jejich zájem nás přivedl na myšlenku udělat další krok a vybudovat Hliníkovi muzeum.  Hlavním iniciátorem této myšlenky je Městské kulturní a informační středisko v Humpolci, nápad je kladně podpořen také Městem Humpolec, Rodinným pivovarem Bernard a stavební firmou 1. Humpolecká stavební.


pohled do Hliníkária

První schůzky se zúčastnili i oba scénáristé filmu, Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, kteří se k vybudování „Hliníkovy komůrky“ staví velmi pozitivně a dodali také materiály a nápady pro připravovaný projekt.

Celý projekt je postaven na třech základních pilířích:

1) Film „Marečku, podejte mi pero!“

V této části zhlédnete sestřih nejvtipnějších scének z filmu a prohlédnete si fotografie,  obrázky a rekvizity z natáčení. 


Psaníčko "Sejdeme se na hřbitově" od Evy T., které způsobilo roztomilou zápletku

 

 

2) Odhalení pamětní desky Hliníkovi

Zde si ve fotografiích, textech a videozáznamech znovu připomeneme události ze září roku 2002, kdy byla ve městě odhalena pamětní deska Hliníkovi. Odhalení       pamětní desky se také účastnili oba scénáristé filmu  Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák, kteří si ve filmu zahráli spolužáky, co spolu sedí už od první třídy - Tučka a Šlajse. Samotný akt odhalení pamětní desky provedl osobně pan Zdeněk Srstka, který si na chvíli opět zahrál na Mužíka, mistra z lakovny, a s výkřikem Hliník se odstěhoval do Humpolce! provedl odhalení desky.


Zdeněk Svěrák stříhá pásku a otevírá Hliníkárium

 

3) Ohlasy veřejnosti na Hliníka

Tento prostor bude patrně nejpestřejší a nejúsměvnější z celého muzea. Setkáme se tu s ohlasy na fakt, že se Hliník odstěhoval do Humpolce,  a to v nejrůznějších podobách – fotodokumentace, texty, články, předměty, zkrátka vše, co se nám na téma Hliník sešlo, a doufáme ještě sejde….Možná se ozvou řidiči stěhovacího vozu, kteří si vzpomenou, že jakéhosi Hliníka do Humpolce stěhovali, možná se ozve majitel domu, ve kterém Hliník pobýval, možná se ozvou i občané jiného města, že Hliník se narodil právě u nich…

Máme zde také úctyhodnou sbírku pohledů opravdu z celého světa, které Hliníkovi přišly k otevření Hliníkária, a dodnes přicházejí další. V den otevření Hliníkária jsme měli 667 pohledů a dnes jich máme již přes 800. Tento rekord máme také zanesený v České knize rekordů jako "Nejvíce pohledů zaslaných neexistující osobě". 

Pohledy můžete zasílat i vy na adresu           Občan Hliník
                                                                     Aluminiová ulice
                                                                     396 01 Humpolec